У своїй роботі ми часто стикаємося з питаннями споживачів – юридичних осіб про те, чому зараз електроенергія коштує саме стільки, а чи не більше чи менше. І взагалі, як формується тариф на електроенергію. Зараз ми спробуємо відповісти на це непросте запитання.

Треба розуміти, що вартість електроенергії, що генерується, різна. Атомні станції дають найдешевшу електроенергію. Теплові – набагато дорожчі. Зелена електроенергія також купується державою за підвищеним тарифом, покликаним стимулювати її розвиток. І так далі. Але не лише різна вартість генерації електроенергії – по-різному і її споживання. З одинадцятої години вечора до сьомої ранку споживання мінімальне, а потім різко зростає, досягаючи ранкового піку о десятій годині ранку. Потім йде невеликий спад, поки споживання не підскочить до найпотужнішого вечірнього піку, що триває з п’ятої до десятої години вечора.

Добовий графік виробництва/споживання електроенергії за 15.12.2021 р (за матеріалами НЕК «Укренерго»)

Власне ціна на електроенергію формується на енергоринку України щогодини, за біржовим принципом, як баланс між попитом та пропозицією. Так як вдень додається електроенергія, що генерується тепловими електростанціями, а попит на електроенергію великий, то й ціна на цю електроенергію набагато вища, ніж на нічну, попит на яку малий, і яка виробляється переважно атомними електростанціями. Потрібно розуміти, що ця ціна одна для всієї України.

Однак, оскільки ціна на електроенергію за кожну годину кожної доби різна, то для формування тарифу треба знати скільки електроенергії і коли спожив конкретний споживач. Може він працював уночі і користувався лише дешевою електроенергією. А може, навпаки, споживав тільки дорогу електроенергію вдень. Щоб це зрозуміти, для споживачів будуються погодинні графіки споживання електроенергії. Відбувається це наступним чином.

Усі промислові споживачі електроенергії поділяються на дві групи – А та Б. З групою А найпростіше. Це ті споживачі, які мають так звану АСКОЕ – автоматизовану систему комерційного обліку електроенергії. Лічильники, підключені до АСКОЕ, рахують електроенергію погодинно і будують графіки споживання електроенергії за місяць. Наприклад, якщо підприємство групи А споживає електроенергію лише у нічний час, то й купувати воно буде лише нічну – дешеву – електроенергію.

Зі споживачами групи Б складніше. Це споживачі зі звичайними лічильниками електроенергії, які передають споживання раз на місяць. Як же будується графік споживання для них? В цьому випадку застосовується так званий графік області. По периметру всіх областей стоять лічильники, які погодинно рахують, скільки в область зайшло електроенергії і скільки вийшло. Також погодинними лічильниками оснащені всі наявні в галузі генерації. Таким чином можна побудувати погодинний графік споживання усієї області. Від побудованого графіка віднімають втрати (в основному це втрати в лініях електропередач) та електроенергію, спожиту групою А. Таким чином, виходить якийсь середній графік споживання, характерний для підприємств конкретної області. Маючи цей графік, що становить погодинне споживання протягом місяця для всієї області і таку ж погодинну ціну, можна розрахувати середньозважений тариф для підприємств цієї області, який, власне, і є тарифом для підприємств групи Б.

З вищевикладеного можна дійти такого висновку. Якщо ваше підприємство має можливість працювати в нічні години користуючись дешевою електроенергією, Ви можете добре заощадити, встановивши АСКОЕ і перейшовши з графіка споживання області на свій власний, адже різниця в ціні кіловата між нічним та піковим споживанням зазвичай двох-триразова, але зрідка може бути і десятикратною.

Ціни та обсяги купівлі-продажу електроенергії на ринку на добу наперед на 15.12.2021 р. (за матеріалами ДП «Оператор ринку»)

Проте вартість власне електроенергії хоч і основна, але не єдина складова тарифу на електроенергію. До нього також включаються такі складові:

Структура тарифу на електроенергію

  • Тариф на передачу електроенергії – вартість транспортування електроенергії високовольтними лініями, яку здійснює НЕК «Укренерго» по всій Україні
  • Тариф на розподіл – вартість транспортування електроенергії на ділянці від знижувальних підстанцій до споживача, що здійснюються зазвичай обленерго. Для кожної транспортуючої організації він є різним.
  • Тариф ДП «Оператор ринку», який забезпечує функціонування усієї структури ринку електроенергії. Цей тариф також є єдиним для всієї країни.
  • Націнка постачальника електроенергії. Усі постачальники – комерційні організації, які мають з допомогою чогось існувати, тому свою норму прибутку вони закладають у тариф.

Таким чином, тариф на електроенергію – це сума п’яти складових: власне ціна однієї кіловат-години електроенергії + тариф на передачу + тариф на розподіл + тариф оператора ринку + націнка постачальника.

Крім того, вивчаючи різні джерела, де наводяться тарифи на електроенергію, слід мати на увазі, що серед постачальників електроенергії прийнято оперувати тарифами без урахування 20% ПДВ, тоді як споживач, звичайно, платитиме за електроенергію з урахуванням ПДВ. Отже, якщо Вам показують підозріло низькі тарифи – обов’язково уточніть, чи включають вони ПДВ та взагалі всі наведені вище складові (тариф на передачу, розподіл та тариф оператора ринку).

Сподіваюся, що після прочитання цієї статті принцип формування ціни на енергоринку України став Вам більш зрозумілим. Якщо вас зацікавили питання постачання електроенергії за справедливим тарифом, звертайтеся до фахівців компанії «Енерго Х» будь-яким зручним для Вас способом або заповнивши форму зворотного зв’язку. Ми будемо раді допомогти вам і, можливо, стати вашим постачальником електроенергії.