фото облік електроенергії має проблемиСпівробітники компанії «Енерго Х» досить часто стикаються з випадками, коли облік електроенергії має спірні ситуації. При цьому обсяги споживання електроенергії, які показують лічильники комерційного обліку, встановлені обленерго, не збігаються з цифрами, які видають лічильники технічного обліку, встановлені безпосередньо на підприємстві-споживача. Причому, як правило, облік електроенергії на стороні обленерго показує великі цифри, ніж на боці підприємства. Зрозуміло, що обленерго не зацікавлені в знаходженні причин таких розбіжностей. У разі звернень служба зазвичай обмежується відписками про те, що з їх боку претензій до обліку немає. Таким чином, розбиратися з цією ситуацією споживачеві електроенергії припадає своїми силами. Буває, що зробити це буває досить складно. Адже часто в штаті організації взагалі може не бути постійного енергетика. Крім того, електромережі у багатьох підприємств існують ще з радянських часів, що значно ускладнює роботи.

Фахівці ТОВ «Енерго Х» володіють усіма необхідними знаннями, обладнанням і необхідними допусками для того, щоб знайти причини і шляхи подібних витоків електроенергії.

Облік електроенергії: фактори впливу

Коротко розглянемо найбільш часто зустрічаємі причини втрат електроенергії на шляху від точки обліку обленерго до точки обліку підприємства.

 • Несанкціоноване підключення. Зазвичай це перше, що спадає на думку при розгляді подібних ситуацій. Не обов’язково це результат злого умислу. Буває так, що підприємство отримує в спадок досить розгалужену і заплутану електромережу, в хитросплетіннях якої ніхто до кінця не зміг розібратися. А потім виявляється, що на одній з гілок мережі знаходиться сторонній споживач, який почав споживати велику кількість електроенергії і тому став помітний.
 • Можливі ситуації, коли при виконанні ремонтних робіт на підстанціях, працівники обленерго тимчасово підключають на одне введення двох споживачів, а потім забувають перекомутувати схему назад. І ось уже підприємство платить і за себе, і за «того хлопця».
  Втрати на реактивну потужність. Втрати на потужних трансформаторних підстанціях, якщо вони працюють в розрахункових режимах, невеликі в процентному відношенні, але при зниженні споживаної потужності і, як наслідок, недовантаження ТП, абсолютна величина втрат зберігається, що веде до їх зростання в процентному співвідношенні. В особливо запущених випадках втрати на реактивну потужність можуть доходити до 30%. В такому випадку єдине вірне рішення – заміна трансформаторів на менш потужні.
 • Втрати в кабелі. Якщо кабель живлення сильно зношений або знаходиться в аварійному стані (наприклад, після пожежі) втрати в ньому можуть досягати значних величин.
 • Неправильне підключення лічильників або трансформаторів струму може призводити до того, що облік споживаної електроенергії буде вестися невірно. До цього ж призводить і невідповідність реальних коефіцієнтів трансформації струму паспортних значень.

В процесі робіт можуть бути виявлені і деякі інші причини, які надають менш істотний вплив на облік електроенергії. Виявити їх зможе тільки кваліфікований фахівець.

Усунення розбіжностей

В рамках з’ясування причин розходжень у показаннях приладів комерційного і технічного обліку електроенергії фахівці ТОВ «Енерго Х»:

 • вивіряють всю схему підключення підприємства до електромережі, як на стороні підприємства, так і на стороні живильної ТП;
 • з’ясовують куди веде кожен кабель, кожне введення;
 • міряють втрати на реактивну потужність і втрати в кабелі;
 • перевіряють правильність підключення приладів обліку.

Це далеко не весь список робіт, які можуть проводити наші кваліфіковані фахівці для встановлення і усунення причин невідповідності показань.

Обстеження зазвичай проводяться в 3 етапи:

 1. Наші фахівці зустрічаються з фахівцями обстежуваного підприємства, визначають і узгоджують необхідний обсяг робіт, їх терміни і вартість. При необхідності роботи узгоджуються і з обленерго.
 2. Безпосередньо етап обстеження системи зовнішнього електропостачання, яке намагаються проводити якомога оперативніше, щоб не заважати нормальній роботі підприємства.
  За результатами обстеження фахівцями ТОВ «Енерго Х» складається звіт, в якому наводиться однолинейная принципова схема електропостачання підприємства, перераховуються всі виконані роботи та отримані результати обстеження. Звіт надається замовнику як в паперовому, так і в електронному вигляді.

Необхідно відзначити, що такі р оботи можуть виконуватися як окремо, так і при проведенні енергоаудиту підприємства.
Треба мати на увазі, що найчастіше прилади комерційного обліку встановлені на підстанціях, що належать обленерго. Це означає, що доступ туди дають тільки служби обленерго. Тому, для проведення всебічного обстеження на предмет визначення витоків електроенергії підприємству буде необхідно узгодити свої роботи з обленерго і завчасно запросити доступ на підстанцію. Приклад такого листа на начальника РЕМу наведено за посиланням.

Облік електроенергії на підприємстві вимагає професійного підходу. Фахівці ТОВ «Енерго Х» завжди готові швидко і кваліфіковано допомогти вам у вирішенні проблем, пов’язаних з пошуком витоків і втрат електроенергії. За більш детальною інформацією звертайтесь за наступними контактами.