Забруднення повітря в приміщенніМи намагаємося їсти здорову їжу, пити чисту воду, але як часто ми замислюємося над тим, наскільки «здоровим» є повітря, яким ми дихаємо? Адже здорова доросла людина в добу випиває всього 2-3 літри води, а вдихає повітря в 15 разів більше – до 33 м3. Максимум, ми турбуємося про повітрі на вулиці – нас хвилює зміг, вихлопні гази, викиди підприємств. Але насправді природний рух шарів атмосфери і сонячний ультрафіолет досить ефективно видаляють шкідливі речовини з повітря. А ось в закритих приміщеннях квартир і офісів ситуація зовсім інша. Як показують дослідження, концентрація шкідливих речовин в повітрі житлових приміщень найчастіше в 2-5 разів перевищує вуличну.
Яку ж небезпеку несе забруднення повітря в приміщенні?

Головний біль, постійна втома, неможливість сконцентруватися, дискомфорт в дихальних шляхах, кашель, нежить, посилювання алергії, астматичні напади та інші подібні симптоми, які з’являються, як тільки людина приходить на роботу, або навпаки проводить ніч вдома, але зникають, варто тільки вийти на вулицю або перейти в інше приміщення. Якщо вам знайома така ситуація, то цілком можливо, що ви зіткнулися з явищем, яке з 1982 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я носить назву “синдром хворого будинку” або SBS (sick building syndrome). Причина синдрому хворого будинку – неякісне повітря в приміщенні. Проблема це відносно нова, і пов’язана з двома факторами. З одного боку досконалі технології масового будівництва і боротьба за енергоефективність призводять до того, що огороджувальні конструкції будівель (стіни, вікна, двері, перекриття) стають майже герметичними (порівняймо, наприклад, повітропроникність старих дерев’яних віконних блоків і популярних зараз металопластикових). З іншого боку, для обробки приміщень і у виробництві меблів застосовується все більше синтетичних матеріалів, які можуть виділяти в атмосферу шкідливі речовини. Таким чином емісія шкідливих речовин в повітря житлового приміщення збільшується, а залишати їм приміщення стає все важче.

У нашій країні проблема ускладнюється ще й тим, що власники будівель практично не приділяють увагу стану вентиляційних каналів а наявна активна вентиляція, незважаючи на вимоги санітарно-епідеміологічних правил, часто взагалі відключається, щоб уникнути втрат тепла і витрат на електрику.

Розберемося, які основні забруднювачі можуть бути присутніми в повітрі приміщення і що може служити служити їхнім джерелом.


СО2 або вуглекислий газ.
Вуглекислий газ. ДиханняВуглекислий газ виділяємо ми усі в процесі дихання. Причому набагато інтенсивніше, ніж споживаємо кисень. Так, у вдихуваному повітрі міститься 21% кисню і 0,3% CO2, а в повітрі, що видихається вже 16% кисню і 4,5% СО2. Видно, що концентрація кисню впала незначно, тоді як концентрація вуглекислого газу зросла в 15 разів! Існує думка, що залишена в герметично закритій кімнаті людина з часом задихнеться від нестачі кисню. Це не так. Щоб “видишати” в середнього розміру кімнаті кисень хоча б до стану вирядженого повітря в горах, людині знадобиться близько тижня. Тоді як уже через добу вміст СО2 в такій кімнаті підніметься до 3%, що є дозою, близькою до смертельної.
Чим більше в приміщенні знаходиться людей, тим швидше концентрація вуглекислого газу стане критичною.

Другим за величиною джерелом вуглекислого газу в приміщенні є процеси згоряння палива, які проходять в газових плитах, котлах, камінах і т.п. Так, при згорянні 1000 м 3 природного газу в атмосферу викидається близько 1,85 тонни СО2. Буває, поруч з котлами ставлять датчики CO (чадного газу), тому що він є смертельною отрутою навіть в дуже невеликих кількостях. Але хто знає, скільки виділяється в повітря СО2?

Підвищений вміст вуглекислого газу призводить до гіперкапнії – отруєння вуглекислим газом внаслідок порушення кислотно-лужного балансу крові. Симптоми гіперкапнії в тій чи іншій мірі знайомі всім – відчуття задухи, головний біль, неможливість сконцентруватися, нудота. У крайніх випадках отруєння СО2 можлива втрата свідомості.
Цілком можливо, що прокинувшись зранку не відпочивши і з головним болем, Ви стали жертвою гіперкапнії в погано провітрюваному приміщенні.

Відповідно до більшості джерел, зокрема нормам Управління з охорони праці США, концентрація СО2 в повітрі приміщень не повинна перевищувати 1000 ppm (частин на мільйон).


Фенол та формальдегід
фенол та формальдегідЦі дві речовини є органічними сполуками, джерелом яких може служити величезна кількість оточуючих нас речей: різні фанери, деревно-стружкові плити і зроблені з них меблі, фарби, клеї, гуми, пластики, синтетичні тканини, тютюновий дим і т.д. і т.п. Характерний “хімічний” запах нової фарби або гуми викликаний зазвичай саме цими речовинами. Але навіть коли запах зникає, концентрація фенолів / формальдегідів в повітрі може перевищувати безпечну в рази.

Практично після кожного ремонту або покупки нових меблів, рівень фенолу і формальдегіду в приміщенні різко зростає, однак в нормі, після декількох тижнів, він падає до нормальних значень. Але при порушенні норм виробництва вони можуть виділятися в повітря роками.

Обидві речовини в підвищених концентраціях призводять до подразнення слизових оболонок очей і дихальних шляхів, першіння в горлі і чхання, головного болю. Часто симптоми отруєння фенолом і формальдегідом плутають із застудою. До всього іншого формальдегід є канцерогеном.

Норми вмісту формальдегіду в повітрі значно різняться в залежності від країн і застосовуваних стандартів, але більшість, і зокрема всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) приймають максимально-допустиму концентрацію формальдегіду в повітрі житлових приміщень на рівні 0,08 ppm


Пил
пил ПМ2.5Найнебезпечнішою фракцією пилу, яка може завдати шкоди здоров’ю людини є дрібнодисперсний пил розміром менше ніж 2.5мкм – так звані частки PM2.5 Діаметр таких частинок в 20 разів менше діаметра волоса. За рахунок свого невеликого розміру вони здатні вільно плавати в повітрі, довго не осідаючи на поверхнях. Фактично це той самий пил, з якого складається міський зміг. Основне джерело такого пилу в містах – частинки які утворюються при згорянні автомобільного палива, стирання шин і асфальту

Потрапивши в легені, дрібнодисперсний пил призводить до негайної відповіді організму, що виражається в першении в горлі і кашлі, астматичними нападами. Але цим справа в разі пилу дрібних фракцій не обмежується. Завдяки своїх мінімальних розмірів такі частинки минаючи легеневі альвеоли потрапляють безпосередньо в кровотік, завдяки чому з часом утворюють осередки мікровоспаленій в судинах. Доведено, що подібні осередки підвищують ймовірність серцево-судинних захворювань.

Максимально допустимою концентрацією пилу фракції PM2.5 ВООЗ вважає 25 мікрограмів / м3


Радон
РадонРадон – радіоактивний інертний газ, що утворюється при розпаді радіонуклідів групи радію. Має період напіврозпаду близько чотирьох діб. Легко утримується навіть спеціально обробленим папером. Проблема з радоном одна – це природний забруднювач, який безперервно виділяється з порід, що володіють природною радіоактивністю, таких наприклад, як граніт. Такі породи можуть залягати досить глибоко, тоді як радон піднімаючись по підземних тріщинах виходить на поверхню землі. Володіючи більшою щільністю ніж повітря, він має тенденцію накопичуватися в підвальних приміщеннях і на перших поверхах будівель. Також джерелом радону може служити вода, що подається з артезіанських свердловин.
Вважається, що на частку радону припадає близько 50% дози одержуваної людиною за рахунок природного радіаційного фону.

Опромінення радоном вважається другою за частотою причиною розвитку раку легенів після куріння. Тому, в країнах північної Європи, що лежать в межах балтійського кристалічного щита, заходи по запобігання надходження радону в приміщення є частиною будівельних норм.

На Україні також існують населені пункти для яких характерно підвищений вміст радону, викликане близькістю залягання уранової руди або гранітів. Наприклад Жовті Води, Кривий ріг, Кропивницький (Кіровоград). Але жителі цих регіонів мають дбати про видалення радону з приміщень самостійно.

У багатьох стандартах, критичною величиною для концентрації радону приймається значення дози опромінення на рівні 200 Бк / м3 (беккерель на кубометр), але насправді доведено, що ризик захворіти на рак легенів лінійно залежить від концентрації радону і зберігає статистичну значущість навіть набагато нижче величини 200 Бк / м3, тому безпечної концентрації радону не існує.


Цвіль
ЦвільВисока вологість, температура близько 20 градусів і відсутність прямого сонячного світла – ось комфортні умови для появи цвілі. Бетон, шпалери, штукатурка, деревина – цвіль може існувати практично на будь-якій поверхні при цьому повільно її руйнуючи. Речовини які при цьому виділяється – кетони і альдегіди викликають характерний запах затхлості, але відсутність цього запаху зовсім не говорить про відсутність цвілі в приміщенні.

Небезпеку для людини несуть спори цвілі, які є сильним алергеном. Потрапляючи з повітрям на слизові поверхні органів дихання вони провокують алергічні риніти і напади астми. Особливо чутливі до спор цвілі діти, люди похилого віку і люди з хворобами органів дихання: емфіземою, туберкульозом, муковісцедоз і т.п. У людей зі зниженим імунітетом через спори цвілі можуть розвиватися такі важкі захворювання як мікози.

Найбільш небезпечною для людини прийнято вважати таку поширену в приміщеннях цвіль як Aspergillus fumigatus, здатну поселятися в легких, викликаючи аспергільоз з симптоматикою пневмонії або астми.

Можна зустріти інформацію про канцерогенність цвілі, проте варто визнати, що наукового підтвердження таких фактів не існує.


Отже, якщо у Вас є підозра, що ви стали жертвою синдрому хворого будинку, перше що варто зробити, це провести аналіз повітря на фактори забруднення. Треба враховувати, що одноразовий замір може не показати будь-яких відхилень від норми. Скажімо днем ​​в квартирі концентрація СО2 в повітрі може бути в нормі, так як на вулиці тепло, відкрита кватирка і взагалі в квартирі знаходиться всього одна людина. А вночі, коли холоднішає, кватирки закриваються, і в квартирі знаходиться вся сім’я, ситуація може бути далека від норми. Тому, якщо можливо, варто провести моніторинг шкідливих речовин в повітрі протягом доби.

Що ж робити, якщо обстеження показало, що вміст шкідливих речовин в повітрі перевищує норму?

По-перше можна спробувати виявити джерело забруднення, провівши додаткові аналізи і потім усунути його. Це найбільш радикальна і найбільш дієва міра, однак найчастіше вона мало застосовна на практиці. Далеко не всі готові викинути меблі або здерти з підлоги ламінат, які виявилися джерелами формальдегіду. Ну а якщо мова йде про підвищених концентраціях СО2, то джерелом забруднення є сама людина, від якої позбутися взагалі неможливо?

По-друге повітря в квартирі можна очищати.
Порівняно легко повітря очищається від пилу. HEPA-фільтри які вбудовуються в різні пристрої справляються з цим досить непогано. Також добре показують себе електростатичні фільтри, які попередньо електризують дрібні частинки в повітрі, щоб потім ті притягувалися до фільтровальних елементів.
Складніша справа з хімічними сполуками які містяться в повітрі.

Широко рекламовані рішення на основі вугільних фільтрів успішно видаляють запахи, справляючись з ароматичними вуглеводнями з молярною масою понад 40 г / моль. Але впоратися з більш легкими формальдегідом, оксидами азоту або вуглекислим газом їм не під силу. Крім того, вугільні фільтри (як втім і HEPA) з часом втрачають свою ефективність, за чим треба стежити і вчасно їх замінювати.

Перспективним напрямком в очищенні повітря від органічних забруднювачів є застосування фотокаталітичних фільтрів, дія яких заснована на розщепленні на поверхні каталізатора (зазвичай це оксид титану) будь-органіки під впливом ультрафіолету. Однак такі фільтри мають масу проблем. Так, реакція розкладання йде тільки на поверхні фільтра і для ефективної роботи хоча б в обсягах квартири, потрібно фільтр площею кілька м2, на який потрапляє ультрафіолет з інтенсивністю не менше ніж 20 Вт / м2. Жодне з існуючих на сьогодні побутових пристроїв такими характеристиками не володіє. При збільшенні швидкості потоку повітря ефективність каталітичних фільтрів різко падає. Крім того, сам процес фотокаталізу може служити джерелом токсичних речовин, наприклад таких як озон, які теж доведеться фільтрувати. Ну і на кінець фотокаталітичні фільтри чистять повітря тільки від органіки, залишаючи інші забруднювачі (на приклад той же СО2)

Третій варіант – ефективна вентиляція.

Власне це найприродніший спосіб позбутися шкідливих речовин в повітрі приміщення. Активна приточно-витяжна вентиляція з одного боку приносить в приміщення чисте повітря з вулиці а з іншого – видаляє забруднене повітря з приміщення. Сучасні вентиляційні пристрої (брізери або провітрювачі) мають ряд переваг перед звичайною відкритою кватиркою:

  • Енергоефективність. Брізери, оснащені рекуператором, взимку відбирають теплоту у повітря яке видаляється з приміщення, передаючи її, повітрю що входить, а влітку – навпаки; прохолодне повітря з приміщення охолоджує тепле вхідне повітря. Таким чином повторно може використовувати близько 75% теплової енергії. Це дозволяє відчутно економити взимку на опаленні, влітку – на кондиціонуванні і здійснювати комфортне провітрювання навіть тоді, коли на вулиці стає прохолодно.
  • Очищення вхідного повітря. Усі брізери оснащені протипиловими фільтрами різного ступеня ефективності, аж до HEPA. Просунуті моделі також оснащуються вугільними фільтрами або спеціальними фільтрами для видалення оксидів азоту з вхідного повітря.
  • Низький рівень шуму. Пристрої оснащуються малошумними вентиляторами здатними працювати на кількох швидкостях, завдяки чому завжди можна підібрати для себе комфортний режим роботи провітрювача, скажімо для того, щоб спокійно спати вночі. Мало того, виробники спеціально піклуються про те, щоб шуми з вулиці не проникали в приміщення через канал брізера.
  • Інтелектуальність. Брізери за допомогою наявних датчиків можуть підтримувати в квартирі оптимальну температуру і вологість.

БрізериТаким чином провітрювачі досить ефективно вирішують проблему забрудненого повітря в приміщеннях.

Компанія “Енерго Х” допоможе Вам, як провести аналіз повітря в приміщеннях, так і вирішити проблему забрудненого повітря, розрахувавши і потім встановивши вентиляцію на основі сучасних брізеров таких відомих марок як Mitsubishi Lossnay, Aerauliqa, Siegenia.