Тепловтрати будинку і його утепленняХолодний будинок істотно збільшує витрати енергоносіїв і не забезпечує комфортного проживання. Теплові втрати негайно відображаються на вартості комунальних послуг, завдаючи відчутної шкоди сімейному бюджету. Тому перед багатьма домовласниками постає закономірне питання: як визначити тепловтрати будинку?

Найбільш поширені види тепловтрат

Витоку тепла в будинку можливі за кількома напрямками, кожне з яких необхідно врахувати при проектуванні і будівництві житла, а також при капітальному ремонті:

 1. Втрати тепла через стіни. Цей вид теплових втрат характеризується найбільшою площею поверхні.
 2. Теплові втрати через підлогу. Якщо в будинку холодно, найчастіше це свідчить про недостатню теплоізоляцію підлоги, яка має контакт з холодним фундаментом або неопалювальними підвальними приміщеннями.
 3. Витоку тепла в будинку через стелю. Цей вид тепловтрат обумовлений прагненням теплого повітря підніматися вгору, тому до теплоізоляції покрівлі та перекриття необхідно підходити дуже серйозно.тепловтрати будинку через вікна
 4. Тепловтрати будинку через вікна. Незалежно від якості профілю і склопакетів, найбільша кількість тепла залишає будинок саме через вікна. Ефективним методом боротьби з витоком тепла в цьому напрямку є розумне скорочення площі скління. На термограммі добре видно наскільки інтенсивно тепло залишає приміщення через вікно.
 5. Витік тепла через систему вентиляції. Цей вид тепловтрат виникає через проникнення холодного повітря по припливним вентиляційним ходам і викиду теплого повітря в атмосферу через витяжну систему. Установка рекуператора дозволяє частково усунути цей вид витоку тепла в будинку.

Якщо в квартирі холодно насамперед необхідно провести енергоаудит, метою якого є визначення місць найбільш інтенсивних теплових втрат.

Тепловтрати будинку: як визначити?

Для підвищення енергоефективності будинку необхідно визначити місця найбільш інтенсивного витоку тепла. При цьому використовуються різні методики, найефективнішою з них є тепловізійне обстеження. Також можливе використання і більш бюджетних коштів. Однак, для визначення місць втрат тепла без тепловізора потрібен чималий досвід в галузі будівництва і знання особливостей конструкції будівлі. Надійність та інформативність цих методів залишає бажати кращого, в той час як використання тепловізора дозволяє отримати точну картину енергоефективності будівлі.

Результатом тепловізійного обстеження будівлі є теплограмми, які здатні фіксувати як загальні властивості теплоізоляції будинку, так і місця найбільш інтенсивних теплових втрат. Крім цього, для безконтактного обстеження енергоефективності будинку нерідко використовують пірометри. Це прилади, що дозволяють на відстані виміряти температуру поверхні. Пірометричні вимірювання надають дані про стан теплоізоляції будинку, однак цей метод є більш трудомістким і менш точним, ніж тепловізійний аналіз. Крім цього, використання тепловізора дає можливість виявити стан ряду додаткових чинників, які впливають на втрати тепла і витрати енергоресурсів:

 • оцінка ефективності роботи радіаторів;
 • виявлення дефектів електропроводки;
 • виявлення тріщин і інших механічних пошкоджень в конструкціях.

На підставі тепловізійного аналізу будівлі складається план заходів щодо усунення теплових втрат. Ці рекомендації можуть включати рекомендації для:

 • вибору утеплювача;
 • розрахунку оптимальних режимів роботи системи опалення;
 • створення замкнутого теплового контуру.

Методи усунення витоку тепла в будинку

Після отримання результатів енергоаудиту, можна приступати до ліквідації теплових втрат. Існує кілька основних напрямків:

 1. Основним методом боротьби з витоком тепла в будинку є якісна термоізоляція. Для цих цілей використовуються різні мінеральні утеплювачі, як рулонного, так і листового типу. Найбільш поширеним з них є мінеральна вата. Також використовуються і інші теплоізоляційні матеріали, такі як пінопласт і спінені полістирол.
 2. Для зменшення втрат тепла через дах нерідко обладнуються мансарди, які не тільки збільшують житловий простір, але і значно скорочує надходження теплого повітря до даху.
 3. Скорочує втрати тепла і ефективна пароізоляція, що перешкоджає утворенню конденсату.
 4. Теплоізоляція зовнішніх комунікацій і трубопроводів також робить істотний вплив на підвищення енергоефективності будівлі. Найбільш прогресивним методом ізоляції трубопроводів на сьогоднішній день вважається використання пенополистирольного бандажа, що забезпечує мінімальний викид тепла в атмосферу.
 5. Наступним етапом в скороченні витоку тепла в будинку є утеплення вікон. Для забезпечення герметичного притвору стулок застосовується трубчастий силіконовий ущільнювач діаметром від 3 до 8 мм. Його акуратно укладають в спеціальний паз, фрезерований по периметру рами. Якість пристрою укосів також впливає на енергоефективність споруди, використання теплоізоляції при обробці сприяє скороченню втрат тепла. термограмма містка холоду
 6. Теплові втрати можливі і через «містки холоду» -це ділянки стіни, що мають меншу теплове опір, ніж основна поверхню. Уникнути витоку тепла в будинку дозволить грамотна кладка стін і дотримання технологічних вимог. Зокрема, неприпустимо влаштування залізобетонних армованих перекриттів врівень з основною кладкою. Приклад «містка холоду» можна побачити на наведеній термограмме. Насичений фіолетовий колір свідчить про неякісне виконання стиків стін, що призводить до проникнення холодного повітря в приміщення.

Ефективність заходів щодо усунення теплових втрат

Доцільність заходів по збільшенню енергоефективності наочно представлена ​​в таблиці:

Енергозберігаючий захід Скорочення витрат енергоносіїв за опалювальний період, %
площа 3590 м площа 7159 м площа 16300 м площа 10495 м
Оптимізація теплоізоляції і

заміна вікон

37 35 34 36
Використання віконних рам зі зниженою повітропроникністю 7 7 7 6
Пристрій автоматичної котельної і використання термостатівв 19 21 17 17
Загальна економія енергії з урахуванням застосування автоматизованого управління опаленням 63 59 60 60

З таблиці видно, що заходи щодо підвищення енергоефективності дозволяють значно знизити втрати електроенергії та інших енергоносіїв.

Як визначити витік тепла в будинку за допомогою тепловізора або пірометра підкажуть фахівці ТОВ «Енерго Х». Використання сучасного обладнання та прогресивних технологій дозволить провести ефективний енергоаудитенергоаудит будь-якого житлового приміщення. Крім цього, наші фахівці надають детальний звіт, доповнений теплограммамі і дають рекомендації щодо підвищення енергоефективності будівлі. Залиште заявку на сайті, ми зведемо до мінімуму тепловтрати будинку.