Якщо, приходячи з дому на роботу (або навпаки) ви через деякий час починаєте відчувати безпричинну втому і розбитість, вам важко зосередиться на поточній роботі, якщо ви почали часто хворіти, якщо вас долає алергічний кашель і нежить, а їх причину знайти ніяк не виходить, варто задуматися: а чи все в порядку з повітрям, яким ви дихаєте?

Основна проблема, пов’язана з неякісним повітрям в приміщенні, полягає в тому, що ми не можемо відчути своїми органами почуттів, що стан атмосфери в нашому приміщенні далекий від норми. Зіпсована їжа змінює смак відразу, а запах більшості забруднювачів атмосфери людина відчуває тільки тоді, коли їх концентрація перевищує гранично допустимі норми в десятки і сотні разів, а багато хто з них взагалі не мають запаху. Тому, єдиний спосіб перевірити стан атмосфери в приміщенні – провести аналіз повітря відповідними лабораторними методами, для чого потрібне спеціальне обладнання та кваліфіковані фахівці.

Розглянемо найпоширеніші, але далеко не єдині, фактори забруднення повітря в приміщеннях

 

Фенол та формальдегід

Якщо ви відчуваєте специфічний «синтетичний» запах нових меблів, фарби, пластика або гуми, це швидше за все вони – фенол і формальдегід. І фенол, і формальдегід входять до складу епоксидних смол, які використовуються при виробництві меблів з ДСП і фанери. Крім того, фенол знаходить застосування у виробництві лакофарбових виробів і пластмас, а формальдегід – гуми. Можна бути впевненим, що після проведення в приміщенні ремонту або заміни меблів, навіть за умови використання дорогих і якісних матеріалів, рівень фенолу і формальдегіду буде перевищувати допустимий в кілька разів протягом двох-трьох тижнів.

На жаль, навіть відсутність хімічного запаху не означає те, що концентрація фенолу або формальдегіду в повітрі прийшла в норму, так як він з’являється лише при перевищенні гранично допустимих концентрацій в десятки разів.

І фенол, і формальдегід небезпечні токсичні речовини. Крім того, формальдегід ймовірно є канцерогеном для людини. Потрапляючи в повітря ці сполуки можуть викликати подразнення верхніх дихальних шляхів і порушувати функції нервової системи, викликаючи підвищену стомлюваність і зниження працездатності. У алергіків можуть посилюватися алергічні симптоми.

Пліснява

Зазвичай пліснява розвивається на тих ділянках будівель, де присутня волога і є хоч яке живильне середовище. Це можуть бути стіни підвальних приміщень, ванн і туалетних кімнат, холодні кути приміщень, де взимку конденсується волога і т.п. При цьому, в процесі своєї життєдіяльності пліснява здатна руйнувати будівельні конструкції, на яких вона оселилася.

Існують токсичні види цвілі – чорна пліснява. На щастя вона не так вже й часто зустрічається. Небезпека плісняви в іншому: сама вона, її споры і продукти життєдіяльності є сильними алергенами. Набряк гортані, першіння в носі і горлі, головний біль і втома можуть бути симптомами, викликаними цвіллю. Крім того, спори плісняви можуть загострювати хронічні риніти і провокувати напади астми. У людей з сильно зниженим імунітетом справа може дійти до таких небезпечних і труднодіагностіруемих захворювань як мікози.

 

Стафілокок і стрептокок

Бактерії золотистого стафілокока і стрептокока під електронним мікроскопом

Патогенні види стафілококів і стрептококів одні з найбільш широко поширених хвороботворних бактерій, на частку яких припадає від 15 до 40% всіх захворювань дихального тракту. Стрептококи є збудниками ангіни, скарлатини, гломерулонефриту, бешихи, артритів. Золотистий стафілокок – причина різноманітних гнійних запалень починаючи від прища на шкірі закінчуючи гнійним менінгітом; до того ж, на відміну від стрептокока, він вкрай стійкий до антибіотиків.

Хоча повітря не є для цих мікроорганізмів природно середовищем існування, вони здатні в ній зберігати свою життєздатність досить тривалий час, заражаючи людей зі зниженим імунітетом. Забруднення повітря золотистим стафілококом і патогенними стрептококами може бути виявлено в приміщеннях з великою відвідуваністю і свідчить про несприятливу бактеріологічної обстановці, поганий проветриваемости і неефективності проведеної в приміщеннях прибирання.

 

Вуглекислий газ

Діоксид вуглецю (СО2) або вуглекислий газ далеко не так відомий як забруднювача повітря, як його смертельно небезпечний родич – монооксид вуглецю, або чадний газ, від отруєння яким вмирають десятки тисяч людей в усьому світі. Діоксид вуглецю не токсичний; навіть дуже високі його концентрації не призводять до смерті. Але вже відносно невелике збільшення його змісту у вдихуваному повітрі призводить до сонливості, втоми, зниження концентрації і працездатності.

Специфіка вуглекислого газу полягає в тому, що його джерело зазвичай знаходиться в будь-якому закритому приміщенні. Це люди, яки видихають його в атмосферу в процесі своєї життєдіяльності. Крім того, діоксид вуглецю абсолютно не має запаху і накопичуватися в повітрі непомітно. Якщо ви щоранку після сну прокидаєтеся невиспаним, з головою біллю, не виключено, що проблема у високій концентрації діоксиду вуглецю, який накопичився в погано провітрюваному приміщенні під час сну. Аналогічна ситуація характерна і для погано провітрюваних офісних приміщень з великою концентрацією людей, де підвищена концентрація вуглекислого газу призводить до погіршення самопочуття і зниження працездатності персоналу.

 

Радиация и радон

Вплив радіації на людину непомітен, а результати його – катастрофічні. Ми можемо і не підозрювати, що живемо в приміщенні з підвищеним радіаційним фоном, списуючи високу стомлюваність і погане самопочуття на природні причини. Джерела радіації можуть бути найнесподіванішими – як природного походження, так і техногенного. Досить згадати страшну історію квартири в Краматорську, в стіни якої виявилася вмурована капсула з радіоактивною речовиною, загублена на гірничо-збагачувальному комбінаті, в результаті чого протягом дев’яти років, починаючи з 1980 року, загинуло 6 осіб і 17 отримали інвалідність.

Побутовий детектор радону і установка по видаленню радону з підвального приміщення

Крім контролю загального радіаційного фону в приміщенні, важливим фактором в радіаційної безпеки є аналіз повітря на забруднення радіоактивним газом радоном. На жаль забруднення радоном настільки частий випадок, що Євросоюз був змушений спеціальною директивою встановити його граничну концентрацію в повітрі для житлових приміщень. Вплив радону друга за частотою, після куріння, причина раку легенів.

Проблема з радоном полягає в тому, що його джерелом зазвичай є безпосередньо грунт, на якому стоїть будівля. Природним джерелом радону є граніти, як ті що знаходяться у вигляді порід глибоко під поверхнею землі (в такому випадку радон проникає через грунт), так і використовувані в декоративних і будівельних цілях. Особливо велика можливість забруднення в підвальних / напівпідвальних приміщеннях де радон має тенденцію накопичуватися, так як він набагато важчий за повітря.

ТОВ «Енерго Х» займається обстеженням будівель на предмет енергоефективності, що безпосередньо впливає на мікроклімат в приміщенні. Також ми виконуємо обстеження повітря в житлових і виробничих приміщеннях, що дає можливість надати нашим клієнтам обґрунтовані рекомендації щодо зменшення забруднення повітряного середовища і поліпшенню мікроклімату приміщень. Приклад нашого звіту з обстеження проб повітря ви можете завантажити за посиланням. Крім аналізів повітря на забруднення ми також вимірюємо електромагнітне та акустичне забруднення, а також освітленість. Повний список здійснюваних нами аналізів повітря містить більше двохсот позицій. Забір і аналіз проб проводиться сертифікованими фахівцями, за затвердженими методиками і за допомогою повіреного обладнання, що забезпечує високу достовірність обстеження. При цьому наші звіти наочні, інформативні і зрозумілі неспеціалісту. За детальною інформацією з приводу обстеження повітря звертайтеся за контактними телефонами або електронною поштою. Ми раді будемо вам допомогти.