Стратегія збалансованого будівництва та принципи найкращих доступних технологій енергозбереження в житлово-комунальному секторі України передбачають спорудження енергоефективних будинків із застосуванням матеріалів з покращеними теплоізоляційними властивостями переважно природного походження, без глибокої технологічної обробки. Сучасний рівень будівництва пред’являє високі вимоги до будівельних матеріалів в частині підвищення теплозахисту, довговічності, економічності та екологічності.

Цим вимогам значною мірою відповідають композиційні матеріали на основі мінеральних в’яжучих та органічних заповнювачів для виробництва стінових матеріалів, в першу чергу, для мало-поверхового будівництва. Одним з таких перспективних матеріалів є деревинно-цементні композиції на основі костриці льону.

В процесі обробки льону-довгунця отримують кострицю льону, питома вага якої становить 57-60%.

Костриця льону – являє собою сухий, легкий, подрібнений матеріал голчастою форми довжиною 1-10 мм і товщиною 0,3-1,5 мм за хімічним складом схожий з деревиною. Волокна з льону відрізняються стійкістю до вологи, перепадів температур і погодних явищ.

Костриця користується попитом і як продукт, службовець сировиною для виготовлення виробів різного призначення будівельної та меблевої промисловості і як готовий продукт промислового виробництва.

Національний університет “Львівська політехніка” проводив дослідження, в якому використовувався портландцемент ПЦ II/A-Ш-400 та вапно будівельне ВП-М-г-3 ДСТУ Б В.2.7-90-2011. В якості рослинного заповнювача — костриця льону. Попередню обробку костриці льону для нейтралізації органічних компонентів проводили з використанням рідкого скла. Для підвищення адгезії костриці льону з в’яжучим використовували бутадієнстирольний латекс (БСЛ). Приготування суміші здійснювали в лопатевому змішувачі, формували зразки-куби з розміром ребра 10см, які тверднули 28 діб в нормальних умовах. Підбір складу комопзиційного матеріалу здійснювали за значенням середньої густини, теплопровідності, міцності.
Судячи з цього, можна сказати, що середня густина одержаних композиційних матеріалів становить 240 ÷ 290 кг/м , границя міцності при згині 0,68 ÷ 1,14 МПа, при стиску — 0,52 ÷ 0,87 МПа, коефіцієнт теплопровідності 0,053 ÷ 0,067 Вт/(м*К). По цим показникам композиційні матеріали дуже схожі на пінопласт, але значною перевагою являється те, що вони більш екологічні, та пожежобезпечні.

Таким чином, розроблені композиційні матеріали з органічним наповнювачем із костриці льону за значенням коефіцієнту теплопровідності відносяться до теплоізоляційних і успішно можуть застосовуватися у мало-поверховому екологічному будівництві.