фото пеллеты биотоплива

Енергонезалежність Молдови підвищується за рахунок біомаси

Молдова повністю залежить від зовнішніх постачальників електроенергії, що досить дорого обходиться її мешканцям. Велика частина електроенергії купується в Україні, Росії та Придністров’я. У деяких випадках домогосподарства доводиться платити за електрику мало не половину доходу.

Біомаса як джерело енергії

Залежність від імпорту по теплу і електроенергії в 2011 році становила 98%. У минулому ж році ця цифра зменшилася і склала 85%. Зробити це вдалося, завдяки відновлювальним джерелам енергії.

На 2015 рік споживання енергії в житловому господарстві розподілялося таким чином:

  1. Тверде біопаливо – 51%.
  2. Природний газ – 19%.
  3. Електрика – 12%.
  4. Опалення – 10%.
  5. Нафтопродукти – 5%.
  6. Вугілля – 3%.

Найбільший споживач електроенергії в Молдові – домогосподарства. Саме тому уряд запустив спеціальну програму, яку підтримали європейські донори. Щороку в країні вдається зібрати 1,7 мільйона тонн біомаси, з якої можна добути практично 6 мільйонів МВт енергії. Це в свою чергу становить близько 50% від імпортованого газу.

Кредити та субсидії від Євросоюзу

Починаючи з моменту початку програми в 2011 році, вдалося встановити близько 250 опалювальних систем, що працюють на біопаливі:

  • в лікувальних закладах;
  • дитячих садах;
  • школах;
  • інших держустановах.

Від біомаси ці установи отримують близько 51 МВт на рік. Щоб встановити подібні котли в публічних установах, європейськими фондами було виділено 13,3 мільйони євро. Місцева влада також інвестувала 2,7 мільйона.

Аналітиками було підраховано, що котли на біопаливі, встановлені в домогосподарствах допомагають заощадити від 20 до 40%, якщо порівнювати із застосуванням вугілля. Для того, щоб жителі почали встановлювати такі системи опалення, Євросоюз надає кредити. Залежно від виду котла і його характеристик на установку системи видають від 300 до 1300 євро.

В Україні існує схожа програма – «теплі кредити». Вона спільно з впровадженням обов’язкового енергоаудиту спрямована на підвищення енергоефективності країни. У травні цього року домогосподарствам на придбання твердопаливних котлів були видані кредити на загальну суму 12,4 мільйона гривень.

Leave a Reply

Ваш email не буде опублікований.

*