фото оптовый рынок электроэнергии

Нова модель ринку електроенергії в Україні

Діюча на поточний момент модель ринку електроенергії в Україні на жаль не дозволяє повністю створити конкуренцію на ринку електроенергії. Проблематичним для постачальників за нерегульованим тарифом (ПНТ) залишаються поставки для великих і середніх підприємств з одно- і двозмінним режимом роботи обладнаних системами диференційованого погодинного обліку. Оскільки вартість закупленої електроенергії на ДП «Енергоринок» для таких підприємств дуже висока і ціна ПНТ в таких випадках значно перевищує фіксований тариф обленерго. Для постачальників за регульованим тарифом (ПРТ) вартість закупленої електроенергії на ДП «Енергоринок» для вищевказаних підприємств також висока, але ПРТ, на відміну від ПНТ, отримують в таких випадках компенсацію від ДП «Енергоринок» тобто перекладають цю вартість на інших споживачів.

Другою проблемою є той факт, що обленерго в одній особі є як оператором електромереж, так і продавцем електроенергії. В даному контексті виникає конфлікт інтересів між ПРТ та ПНТ, що ускладнює ПНТ доступ до мереж (підписання договору на транзит електроенергії), а також виникають проблеми в процесі заявки нових споживачів на адресну поставку.
Новий Закон «Про ринок електричної енергії» – це свого роду нова «конституція» для сектора електроенергетики, яка закладає ринкові засади його регулювання та відкриває можливості для конкуренції, вибору контрагентів, вільної, багатоканальної торгівлі електроенергією як товаром, вільного ціноутворення на основі зіставлення попиту і пропозиції, – усіма тими атрибутами, які притаманні ринку як системі економічних відносин.

Нова модель ринку електроенергії, яка передбачена Законом про ринок електроенергії, передбачає створення в Україні многосуб’ектний, диверсифікований ринок, що включає як організований сегмент (ринок «на добу вперед», «внутрісуточний» ринок і «балансуючий» ринок), так і сегмент прямих двосторонніх договорів ( покупка енергії безпосередньо у виробника). Основним торговим майданчиком, індикативної з точки зору ринкового ціноутворення, буде ринок «на добу вперед». У цьому форматі вільна ринкова ціна буде формуватися на основі відомості оператором ринку балансу сукупного попиту і пропозиції на покупку електроенергії, зроблених за добу до реальних поставок, з визначенням цін і обсягів поставки на кожну годину наступних діб. Конкурентний відбір заявок дозволяє постачальникам електроенергії бути економічно зацікавленими у використанні всіх своїх можливостей для зниження вартості, а покупцям – для обліку і вирівнювання графіка споживання, що сприяє стабільності та надійності функціювання системи економічними методами.

Але, все ж очікувати конкуренції серед виробників не приходиться, на відміну від постачальників.

Для створення конкурентних умов в секторі продажу електроенергії потрібно розбити види діяльності, пов’язані з розподілом і продажем електроенергії. Вже почався процес поділу обленерго на дві компанії – на оператора системи розподілу (транспортування електроенергії) і постачальника універсальних послуг (продавця електроенергії). Крім того, в окрему структуру буде виділено підрозділ, що займається комерційним обліком – Постачальник послуг комерційного обліку.

Тепер підприємствам-споживачам електроенергії доведеться самим вибирати собі постачальника (продавця) і самостійно укладати договір на розподіл, купівлю і послуги комерційного обліку. Можливо, що такі договори будуть публічними.

Складно поки уявити, як в нашій реальності все це буде працювати, але спроби поставити на чільне місце кінцевого споживача чітко простежуються.

Leave a Reply

Ваш email не буде опублікований.

*