Лён в руках

Теплоізоляційні матеріали на основі костриці льону

Сьогодні стратегія містобудування в Україні робить акцент на енергоефективність будівель і споруд. У цьому значну роль відіграє енергоаудит і використання інноваційних технологій енергозбереження в житлово-комунальному секторі. Ставиться завдання використання будівельних матеріалів, які мають теплоізоляційні властивості підвищеного рівня. Переважно всього, щоб будматеріали були природного походження.

Сучасні вимоги до будматеріалів

На сьогоднішній день рівень зведення будівель і споруд пред’являє високі вимоги до сучасних будівельних матеріалів. Необхідні такі високі показники як:

  • теплозахист;
  • довговічність;
  • економічність;
  • екологічність.

Цим вимогам в значній мірі відповідають композиційні матеріали на основі мінеральних в’яжучих і органічних наповнювачів для виробництва стінових матеріалів, в першу чергу, для мало-поверхового будівництва. Одним з таких перспективних матеріалів є деревно-цементні композиції на основі костриці льону.

Костриця льону: що це таке?

Костриця льону – подрібнені і оброблені стебла льону-довгунця. Стружка довжиною 1-10 мм і товщиною 0,3-1,5 мм, має загострену форму. Матеріал легкий, так як після ретельної сушки абсолютно позбавлений вологи. Хімічний склад костриці льону багато в чому збігається з деревиною. Волокна з льону володіють стійкістю до різних погодних явищ, в тому числі підвищеної вологості і перепадів температур.

Як підвищити енергоефективність будівель і споруд за допомогою костриці льону

Костриця льону використовується в меблевій промисловості, як сировина для деревоплити і меблевого наповнювача. При виробництві будівельних матеріалів є прекрасною теплоізоляційною основою для цегельних і листових блоків.

Енергоефективність будівель і споруд – шляхи реалізації

Національний університет “Львівська політехніка” у 2018 році провів дослідження будівельних матеріалів, в яких використовувалися портландцемент ПЦ II / A-Ш-400 і вапно будівельна ОП-М-г-3 ГОСТ В.2.7-90-2011. Як рослинний заповнювач застосовувалася костриця льону. Попередню обробку костриці льону для нейтралізації органічних компонентів проводили з використанням рідкого скла. Для підвищення адгезії з в’язким заповнювачем використовували бутадіенстірольний латекс (БСЛ). Приготування суміші здійснювали у лопастному змішувачі, формували зразки-куби з розміром ребра 10 см, які тверднули 28 діб у нормальних умовах. Підбір складу композиційного матеріалу здійснювався за середніми значеннями щільності, теплопровідності і міцності.

У результаті було отримано матеріал, який за своїми середнім параметрам дуже схожий з такими відомими теплоізоляційними матеріалмі, як пінопласт і пінополістирол. Дані для порівняння наведені в таблиці.

Параметри Костриця льону Пінополістирол Пінопласт
Щільність, кг/м 3; 110 ÷ 150 30 ÷ 45 15 ÷ 35
Межа міцності при вигині, МПа 0,68 ÷ 1,14 0,4 ÷ 1,0 0,07 ÷ 0,2
Межа міцності при стисненні, МПа 0,52 ÷ 0,87 0,25 ÷ 0,5 0,05 ÷ 0,2
Коефіцієнт теплопровідності, Вт/(мК) 0,053 ÷ 0,067 0,028 0,039

Значною перевагою композиційних матеріалів з використанням костриці, є те, що вони більш екологічні і пожежобезпечні.

Таким чином, розроблені композиційні матеріали з органічним наповнювачем із костриці льону за значенням коефіцієнту теплопровідності відносяться до теплоізоляційних і успішно можуть застосовуватися у мало-поверховому екологічному будівництві.

Leave a Reply

Ваш email не буде опублікований.

*